Tutaj wykuwana jest w wielkim trudzie strona fabrykiprl.pl.

Dajemy z siebie 120% normy! 

Zdjęcie lotnicze fabryki Norbelana
fot. Wiesław Stępień
Model 3D fabryki Norbelana 

POLTEX, POLMERINO, UNIONTEX, NORBELANA, ESKIMO… to tylko niektóre nazwy łódzkich fabryk włókienniczych funkcjonujących w czasach PRL, dziś już nieistniejących. Stowarzyszenie Topografie rozpoczyna realizację projektu “Wielki ruch, wielki handel… wielka cisza”, którego celem jest przypomnienie i utrwalenie historii największych Zakładów Pracy w powojennej Łodzi.

 Poszukujemy pracowników i pracownic łódzkich zakładów przemysłowych, którzy chcieliby opowiedzieć nam swoje historie.

Ostatnie 70 lat historii łódzkiego przemysłu jest białą plamą w świadomości młodszych pokoleń – także naszej. Brak jest współczesnych historycznych opracowań. Jako pierwsi to zmienimy, prezentując na specjalnie dedykowanej projektowi stronie internetowej efekt kilkumiesięcznej pracy zespołu, który przeanalizuje dostępne dokumenty, prasę, historie mówione oraz inne archiwalia. Już dzisiaj wiemy, że wiele informacji zostało utraconych bezpowrotnie. Dlatego tak ważne są relacje świadków historii, które pozwolą uzupełnić i wzbogacić opowieść o łódzkim przemyśle w czasach PRL i okresie jego likwidacji. Zebrane informacje będą upowszechniane dzięki wykładom i spacerom z przewodnikami oraz byłymi pracownikami i pracowniczkami fabryk.

Ponad 20 lat od upadku wielkich zakładów pracy pamięć o nich stopniowo zanika, w ich miejscu pojawiają się biurowce, osiedla mieszkaniowe, centra handlowe, a czasami po prostu pustka. Chcemy utrwalić głos ostatniego pokolenia pamiętającego specyfikę pracy w fabrykach, relacje między pracownikami i pracowniczkami, kulturę późnego PRL i szczególnie trudny dla Łodzi proces transformacji ustrojowo-gospodarczej.

W odróżnieniu od głosów górników ze Śląska, stoczniowców z Gdańska czy robotników warszawskiego Ursusa, głos łódzkich włókniarek i włókniarzy, tworzących do niedawna drugie największe miasto i największy ośrodek przemysłu tekstylnego w Polsce, nie został jeszcze wystarczająco utrwalony. Ich miejsca pracy wpływały na pojedyncze życiorysy, ale też na kulturę i atmosferę całego miasta. Chcemy przypomnieć o ich wartości dla historii Łodzi.

Kontakty z osobami, które chciałyby opowiedzieć o życiu i pracy w Łodzi w czasach PRL gromadzi Joanna Kocemba-Żebrowska tel.731-536-338, mail: joannakocemba@gmail.com

W szczególności chcieliybśmy posłuchać historii byłych pracowników następujących zakładów:

– POLTEX
– Polmerino
– Uniontex
– Norbelana
– Eskimo– Fabryka Biedermana/Harnam (Rena Kord)
– WIMA

– Zakłady Przemysłu Wełnianego im 9 Maja
– Zakłady Przemysłu Wełnianego im. Ludwika Waryńskiego „LODEX”
– Państwowe przedsiębiorstwo dziewiarskie „Olimpia”
– Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. S. Dubois „Polino”

– Państwowe Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego nr 1. FEMINA
– Bistona
– Zakłady Przemysłu Konfekcyjnego Teofilów
– VERA
– Skogar

– Zakłady gumowe Stomil
– JOTES Zak. im. Strzelczyka
– Państwowe Zjednoczone Zakłady Przemysłu Pończoszniczego nr 1 (później zakłady „Iwona”)
– Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego im. Pawła Findera (Pafino)
– Próchnik

Projekt został dofinansowany z Programu Patriotyzm Jutra Muzeum Historii Polski oraz Programu Wkładów Własnych – Urzędu Miasta Łodzi.